вторник, 21. март 2023. Вести денес: 27
home Вести

Μонашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на Меѓународен фестивал во Атина

Μонашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на Меѓународен фестивал во Атина

Монашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на првиот Меѓународен фестивал на православна црковна музика што се одржува во Атина, а централниот концерт ќе се одржи денеска во митрополитскиот храм посветен на Благовештение на Богородица , јави дописничката на МИА од Атина.

На настанот ќе присуствуваат викарниот епископ на Атинскиот Архиепископ и на цела Грција, градоначалникот на Атина, претставници на Министерството за образование и други епископи и свештенослужители.

Првиот меѓународен фестивал на православната црковна музика ќе се одржи во Атина од 3 до 5 декември 2021 година, под покровителство на Министерството за култура на Грција, општината Атина и атинската архиепископија.

Настаните во кои учество ќе земе Бигорскиот монашки хор продолжуваат и следните два дена на различни локации низ Атина.

loading...