среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Околу 10.000 со сила донесени ЗА Северна Македонија: 4000 Македонци, 6-7000 Албанци (ФОТО)

Околу 10.000 со сила донесени ЗА Северна Македонија: 4000 Македонци, 6-7000 Албанци (ФОТО)

Со транспарентот „Излези ЗА! европска Македонија” граѓаните ги предводеа премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, министрите Никола Димитров, Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов.

Собирот е пред седиштето на Делегацијата на ЕУ во Македонија, а започна со интонирање на македонската химна и на Одата на радоста.

Преполни автобуси денеска од сите градови пристигнаа во Скопје по повод митингот на СДСМ во Скопје. Според сознанија, главно биле донесени пропадници на етничките заедници, повеќето Албанци, и уценети админисгтративци, кои под закана излегле на маршот на СДСМ.

Откако СДСМ доби шамар од скопјани и не доби поддршка од народот партијата мораше да носи симпатизери и членови на партијата од цела Македонија

Автобусите беа се паркирани долж булеварот партизански одреди во Скопје, а тие се со регистарски таблички со речиси од сите градови на државата.

Со членови и симпатизери од цела Македонија СДСМ ќе бара влез во европската унија и НАТО среде Скопје и пред скопјани кои се против промена на името.

Инаку утрово се појавија и фотографии како партиски членови делат сендвичи во Делчево при тргнувањето за Скопје.

Коронавирус