сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 36
home Вести

ОЈО со детали за пукањето во Чаир: Три лица уапсени, едно во бегство

ОЈО со детали за пукањето во Чаир: Три лица уапсени, едно во бегство

Три лица се лишени од слобода и ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка, а едно лице е во бегство во врска со пукањето што се случи пред два дена на паркинг позади маркет во Чаир.

Од Основното јавно обвинителство Скопје информираат дека е поведена истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – насилство според Кривичниот законик.

Тројцата се осомничени дека на 20-ти овој месец на паркингот позади маркет во Чаир, извршиле грубо насилство со кое предизвикале тешка телесна повреда кај едно оштетено лице, а во јавноста предизвикале чувство на несигурност и страв.

-Осомничените му се приближиле на оштетениот и го нападнале удирајќи го со тупаници по лицето и телото. Непознато машко лице, кое било заедно со нив, извадило огнено оружје и со него испукало два куршуми. Притоа го погодил оштетениот во десната потколеница и му нанел тешка телесна повреда, се наведува во соопштението од ЈОРМ.

Надлежен јавен обвинител, ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на претходна постапка доставил и предлог за определување мерки на претпазливост за осомничените – забрана за напуштање на живеалиште, обврска да се јавуваат повремено на определено службено лице или кај надлежен државен орган, привремено одземање на патните исправи, како и забрана да му се приближуваат на оштетениот.

Повреден во пукањето беше економскиот директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља.

Најнови вести