вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 92
home Вести

ОЈО Скопје отвори истрага за убиство за пукањето во Ченто

ОЈО Скопје отвори истрага за убиство за пукањето во Ченто

Основното јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка за убиство против лицето кое завчера пукаше од автоматска пушка кон Ј.Б. кој се здоби со тешки телесни повреди.

Настанот, како што соопшти Основното јавно обвинителство – Скопје, за кој се гони лицето се случил на 24 септември 2018 година, околу 00:05 часот, на крстосницата меѓу ул. „Дурмиторска” и ул. „Алија Авдовиќ” во Скопје кога осомничениот со употреба на огнено оружје – автоматска пушка испукал повеќе пати кон оштетениот Ј.Б., кој во тој момент управувал со патничко моторно возило Мерцедес, при што му нанел тешки телесни повреди.

По настанот, оштетениот најпрвин бил однесен на Универзитетската клиника за хируршки болести „Наум Охридски”, а подоцна, поради сериозноста на повредите, со возило на итна медицинска помош е префрлен на КАРИЛ при Клиничкиот центар „Мајка Тереза” во Скопје.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог на осомничениот да му биде определена мерка притвор.

Коронавирус