петок, 7. август 2020. Вести денес: 80
home Вести

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, објави ТВ21.

Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара сите истраги, предмети и предистраги да ги преземе Основното јавно обвинителство.

Од СЈО денеска преку соопштение информираа дека до нив не е пристигнато барањето од СЈО и додаваат дека неизборот на нов обвинител и недонесувањето на законот за ЈО ја загрозува работата и безбедноста на СЈО.

Коронавирус