понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 109
home Вести

ОЈО контра Заев: Нема истрага за Кики и Коки кој лаже? Кој кого штити!?

ОЈО контра Заев: Нема истрага за Кики и Коки кој лаже? Кој кого штити!?

Од Основното јавното обвинителство информираат дека за случајот во кој, според шпекулациите кои постојат во јавноста, сопственик на медиум рекетира и изнудува пари од бизнисмени и услуги од власта, не се води истрага, како што истакна премиерот Зоран Заев, туку се прибираат информации, објавува Слободен Печат.

-Јавното обвинителство од самиот почеток ги следи сите информации и ќе постапува доколку бидат утврдени елементи на кривично дло. Истрага е друга фаза од  постапката. Се уште не е донесена наредба за спроведување на истражна постапка – велат од ОЈО во изјава за „Слободен печат“.

Оттаму објаснуваат дека додека не се донесе наредба за истрага не се познати повеќе детали, како тоа колку луѓе би биле опфатени, за какви активности станува збор и за кои кривични дела.

Целата вест прочитајте ја ТУКА.

Коронавирус