петок, 3. декември 2021. Вести денес: 131
home Вести

Официјално закажана лидерската средба: Утре ќе се одлучува дали ќе се одложат изборите

Официјално закажана лидерската средба: Утре ќе се одлучува дали ќе се одложат изборите

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски утре во 12 часот „Вила Водно“ ќе се одржи лидерска средба, на која ќе присуствуваат претседателите нa парламентарните политички партии од власта и од опозицијата, кои на последните парламентарни избори освоија пратенички мандати со самостојни листи.

Како што соопштија од Кабинетот на шефот на државата, на лидерската средба е најавено присуство на претседателите на СДСМ, Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ДУИ, Али Ахмети, на Алијанса за Албанците, Зиадин Села, на Алтернатива, Африм Гаши, на Движење Беса, Билал Касами и на ДПА, Мендух Тачи. На средбата ќе присуствуваат и претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Оливер Спасовски.

Видео инсерти и фотографии од средбата ќе бидат дистрибуирани до медиумите од страна на Прес-службата на Кабинетот веднаш по почетокот на лидерската средба. Изјавите за медиумите по завршување на лидерската средба, ќе бидат пренесувани на Јавниот сервис МРТ, на Facebook страницата на Претседателот и на YouTube каналот. 

Поради мерките и препораките на Владата за заштита од Ковид-19, ги охрабруваме медиумите да го преземат видео материјалот и фотографиите кои ќе бидат веднаш дистрибуирани, информираат од Кабинетот на претседателот.

Коронавирус