вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 126
home Вести

ОФИЦИЈАЛНО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ГО ДОБИ НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК – Стојкоски со голема победа во прв круг!

ОФИЦИЈАЛНО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ГО ДОБИ НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК – Стојкоски со голема победа во прв круг!

Претседателот на Државната комисија, Александар Даштевски денеска оддржа прес конференција на која ги соопшти резултатите од првиот круг на овие локални избори.

Тој официјално кажа дека Александар Стојкоски, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за општина Ѓорче Петров ја понесува победата во оваа скопска општина со голема предност пред Наумоски и другите кандидати.

– Со 9 215 гласа Александар Стојковски е новиот градоначалник на општина Ѓорче Петров – соопшти претседателот на државната изборна комисија, Александар Даштевски на вечерашната прес-конференција.

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг ја освои и оваа голема општина во Скопје, покрај претходно добиените Гази Баба, Аеродром, Кисела Вода, Бутел, Петровец, Илинден и Сопиште.

Коронавирус