петок, 10. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Одржувајте растојание од 2 метри кога одите во маркет или комуницирате со луѓе

Одржувајте растојание од 2 метри кога одите во маркет или комуницирате со луѓе

Одржувајте два метра растојание кога одите во маркет или комуницирате со луѓе. На овој начин го спречувате ширањето на коронавирусот и спасувате животи, напиша на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче.

Граѓаните во период на инкубација, посочува министерот, може да се преносители на болеста, а да не се свесни за тоа.

– Доколку имате симптоми, не се доближувајте до повозрасните, кои се во најголем ризик од овој вирус, истакнува Филипче.

Коронавирус