понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 134
home Вести

Одрони на патот Струмица – Берово

Одрони на патот Струмица – Берово

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Снег со слаб интензитет паѓа на Попова Шапка.

Поради одрони од карпи и земја сообраќајот на патниот правец Струмица – Берово над рудникот Огражден се одвива отежнато.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 15.11.2020 година започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2021 година.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија