понеделник, 17. февруари 2020. Вести денес: 132
Во живо

Прес-конференција на Александар Николоски

home Вести

Одложено судењето за предметот „Титаник“

Одложено судењето за предметот „Титаник“

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство продолжува на 23 август,откако денешното рочиште се одложи поради отсуството на членот на судечкиот совет, судијата Огнен Ставрев.

Од истите причини беше одложено и минатото рочиште.

Предметот, кој го води судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова, се наоѓа во доказна постапка.Досега се изведени околу 4.850 од над 5.900 предложени материјалнидокази од СЈО.

Освен поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, во „Титаник“ обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ,Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска,Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски,Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.