петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 109
home Вести

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски- Саздо

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски- Саздо

Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски- Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник, бидејќи имал смртен случај.

Инаку, на минатото рочиште се презентираа наодите од судска медицина. Адвокатот Ванчо Шехтански, кој го застапува семејството на Саздовски, апелираше да не се дефокусира јавноста со изјави што не се релевантен одраз на она што е кажано во судницата, дека смртта настанала од падот на Саздовски врз метална кутија, која наводно се наоѓала на автобуската станица каде што бил претепан, а не од ударите на напаѓачите.

Обвинети од страна на Јавното обвинителство за смртта на Никола Саздовски се Бесир Беља, Скендер Демири и Јетон Љужа, кој моментно е во бегство. Според обвинението, тројцата, кои се гонат за убиство на свиреп начин, со боксови го удирале Саздовски, а кога тој паднал на земја, тие продолжиле да го тепаат со клоци по целото тело.

Нападот на 20-годишниот Никола се случи на автобуска постојка во Автокоманда во јуни оваа година, а една недела по нападот, поради сериозните повреди, тој почина во болница.