вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 173
home Вести

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“

Причина за одложувањето е тоа што се уште не е готово вештачењето што го побара судот.
Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“

Судското рочиште за седмообвинетиот Димче Крстев во случајот „Насилство во Општина Центар“, кој претходно беше раздвоен од постапката, денеска е одложено за 5 март.

Причина за одложувањето е тоа што се уште не е готово вештачењето што го побара судот.

Крстев нема адвокат, а на последното рочиште се изјасни за невин.

Во случајот „Насилство во Центар” обвинети се 14 лица, меѓу нив и поранешниот премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.

На претходните рочишта, вината за случувањата пред Општина Центар вo јуни 2013 година, ја признаа четвртиот обвинет, Томислав Лазаров и петтиот обвинет Јордан Ристевски.

Qatar 2022