среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 1
home Вести

Одбраната на обвинетите во „Тенк“ бара изземање на обвинителите од СЈО

Одбраната на обвинетите во „Тенк“ бара изземање на обвинителите од СЈО

Одбраната на обвинетите во предметот „Титаник“ на денешното рочиште побара изземање на обвинителите од СЈО.

Претходно, адвокатката Сања Алексиќ, која го брани Никола Груевски, ги прочита писмените докази на одбраната.

Веднаш потоа обвинителите Ленче Ристовска и Стевче Донев побараа пауза. Реагираше одбраната, која смета дека обвинителите немаат право да бараат пауза до донесување на одлуката за инивно изземање.

По кусата дебата, судијката Добрила Кацарска даде пауза до 14 часот.

На денешното рочиште присуствуваа обвинетите Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Во „Тенк“ е обвинета и поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, но постапката за неа е издвоена поради „ризична бременост“.

Тројцата се обвинети за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра.

МИА

Најнови вести