понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Одбраната бара изземање на Судечкиот совет и за случајот „Тенк“

Одбраната бара изземање на Судечкиот совет и за случајот „Тенк“

Во Кривичниот суд денеска требаше да почне рочишето за предметот на СЈО „Тенк“, но по барање на адвокатот на поранешниот премиер Никола Груевски за изземање на Судечкиот совет, Судот даде еден час пауза.

Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани.

Адвокатот побара и изземање на претседателот и замениците претседатели на Кривичниот и Апелацискиот суд.

На рочиштето, се појавија поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, тројцата обвинети за набавката на луксузниот „мерцедес“ од 600 илјади евра.

На рочиштето за „Тенк“, на кое од СЈО присуствуваа обвинителите Ленче Ристовска и Стевчо Донев, треба да бидат слушани цедеата, како и да бидат сослушани тројца сведоци на обвинението и да се презентираат и другите материјални докази.

Според обвинението, во периодот од февруари до крајот на октомври 2012 година Груевски како службено лице ги искористил влијанието и службената положба и побарал од министерката за внатрешни работи  Јанкулоска, да спроведе јавна набавка во која министерството ќе купи ново блиндирано патничко моторно возило „мерцедес“, модел „С-600 гард“, а во постапката бил фаворизиран економскиот оператор М.А. ДООЕЛ, генерален застапник и дистрибутер на возилата од брендот „Мерцедес“.

МИА

Најнови вести

Коронавирус