среда, 4. август 2021. Вести денес: 60
home Вести

„Од позиција на премиер, Заев го урна достоинството и угледот на државата кон соседите, Европа и кон Украина“

„Од позиција на премиер, Заев го урна достоинството и угледот на државата кон соседите, Европа и кон Украина“

Срамот кој што Заев и го приреди на Македонија е меѓународен. Од позиција на премиер го урна достоинството и угледот на државата и кон соседите и кон Европа и кон Украина. Тој во разговорот со лажниот Порошенко крајно недипломатски, како на селска чешма, си дозволува како стрина да го озборува и исмејува некој што е  актуелниот претседател на Украина, Владимир Зеленски. Зоран Заев си зема слобода, без да го познава, претседателот Зеленски да го нарекува несериозен „комплетен популист“, истакна Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

-Заев констатира „Знам знам, Комплетен популист, ништо повеќе и ништо помалку од тоа. Бидејќи добива поддршка од луѓе кои што се шегуваат, се смеат и не се сериозни … Но граѓаните не секогаш се внимателни за иднината на државата и понекогаш прават проблеми”. Вмимавајте, Заев констатира дека граѓаните се несериозни и прават проблеми! Оваа констатација кажана во разговорот со двајцата комичари мислејќи дека разговара со Порошенко Заев само продолжува со она што претходно се сложува, а тоа е предочениот сталинизам за изборите и за тоа дека не е важно кој како гласа туку кој ги брои гласовите!, истакна Стоилковски и додаде:

„Пранкерите дури и му се откриваат во разговорот. „Ако биде тој Зеленски избран, кој понатаму би бил претседател, можеби руските комедијанти Вован и Лексус“?  А Заев вели Не е шеега, пресериозно е! Пранкерите Да да пресериозно е прашањето. Па почитувани, комедијантите дури во разговорот му се откриваат и Заев и тој продолжува ов негов стил! На нивната констатацијата дека Зеленски можеби не директно, туку преку неговите подржувачи добиваат пари од Русија, Заев повторно се согласува. Да, тој очигледно е против тебе, и Русија очигледно е против тебе, и преземаат такви чекори. Заев оди до таму па се согласува со соговорникот дека Зеленски според неговата логика дека е “платеник на Русија““.

Замислете Заев, потенцираше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, човекот кој цела година разговараше со измислено другарче и во континуитет разговарал со комичари, се дрзнува да го нарекува несериозен претседателот на Украина Зеленски. Ќе се согласите, и од Заев да е, премногу е.

-Украина е пријателска земја на Република Македонија, а Украинците се пријателски народ на македонскиот народ. За жал се уште не слушнавме Зоран Заев да се извини и на Зеленски и на Украинскиот народ за навредите кои што ги има упатено, а се меѓународно познати. Ова е премногу сериозно за да се сфати како обична шега на која Зоран Заев наседнал. Ова е дипломатски скандал и за ова Зоран Заев мора да понесе одговорност. Неговата неодговорност и несериозност и прави штета на Република Македонија. Тој мора да си поднесе оставка и што побрзо да следат предвремени парламентарни избори, бидејќи секој поминат ден на позицијата премиер штети на државата во целост.

Коронавирус