вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 17
home Вести

Од понеделник дожд, а еве каво време не` очекува до недела

Од понеделник дожд, а еве каво време не` очекува до недела

Времето до крајот на денов ќе биде претежно ведро, информираат од УХМР.

-Утре сончево со мала до умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од-1 до 5, а максималната ќе достигне од 12 до 20 степени. соопштуваат од УХМР.

Во Скопје претпладне со услови за појава на слаба магла и ниска облачност. Во текот на денот сончево со мала до умерена облачност и претежно тивко. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 14 степени.

-До недела ќе се задржи стабилно време со натпросечни дневни температури што ќе предизвика топење на снежната покривка на планините. По котлините во утринските и раните претпладневни часови ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Под влијание на влажен бран во понеделник ќе има повремени врнежи од дожд проследени со засилен јужен ветер, велат од УХМР.

ЕУРО 2020

Македонија