среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 145
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Од почеток на годинава извршени 154 медикаментозни абортуси, вкупно 244

Од почеток на годинава извршени 154 медикаментозни абортуси, вкупно 244

Од почеток на годинава во земјава се извршени 154 медикаментозни абортуси и 90 абортуси во стандардна оперативна процедура.

Ова се податоците кои денеска ги посочија министерот за здравство Венко Филипче и директорката на скопската Клиника за гинекологија.

-Со измените во Законот волјата на жената ја ставивме на прво место. Кај 150 жени е избегната стандардната процедура и давањето на анастезијата што е една значајна придобивка бидејќи се избегнуваат сите ризици , истакна Филипче.

Државниот завод за статистика минатата недела објави дека во Македонија лани е евидентиран негативен природниот прираст од 6724 луѓе.

Најнови вести