понеделник, 28. септември 2020. Вести денес: 87
home Вести

Од петок постудено време и нови врнежи од снег

Од петок постудено време и нови врнежи од снег

Поради циклонска активност со центар во јужните делови на Европа денес и во следните денови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места, а само од снег на планините, информира УХМР.

Пообилни врнежи ќе има утре попладне и во текот на ноќта кон четврток. Во западните делови и на планините на истокот врнежите ќе бидат претежно од снег, во југоисточните само од дожд, а во останатите од дожд и повремено од снег. Локално во југоисточните и источните делови врнежите ќе надминат 25 литри на метар квадратен.

Во петок ќе има нови обилни врнежи кои заради продор на постуден воздух ќе бидат претежно од снег и ќе се формира нова снежна покривка во поголемиот дел од земјата.

Коронавирус