вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Вести

Од коронавирус починаа уште 26 лица од Македонија: Со над 80.000 заразени Филипче и Заев мислат дека добро се справиле

Од коронавирус починаа уште 26 лица од Македонија: Со над 80.000 заразени Филипче и Заев мислат дека добро се справиле

Во последните 24 часа се направени 1892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-230, Куманово-28, Штип-7, Прилеп-21, Тетово-18, Струга-15, Велес-11, Битола-13, Охрид-26, Кавадарци-18, Гостивар-16, Гевгелија-14, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Валандово-5, Виница-3, Делчево-1, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-2, Ресен-4, Неготино-3.
Починати се 26 лица, девет пациенти од Скопје (69, 58, 71, 60, 49, 74, 44, 66 и 89г), двајца од Куманово (60 и 46г), еден од Штип (61г), тројца од Прилеп (72, 88 и 63г), еден од Струга (69г), двајца од Велес (61 и 72г), двајца од Битола (52 и 75г), еден пациент од Охрид (84г), еден од Гостивар (54г), еден од Струмица (71г), еден од Берово (79г), еден од Делчево (66г) и еден пациент од Кичево (51г). Пациентите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје-349, Куманово-29, Штип-12, Прилеп-57, Тетово-27, Струга-22, Велес-28, Битола-36, Охрид-40, Кавадарци-22, Гостивар-19, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-7, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-4, Берово-7, Валандово-2, Виница-3, Делчево-11, Свети Николе-10, Кичево-10, Ресен-6 и Неготино-11.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80896, бројката на оздравени пациенти е 58182, на починати е 2401, а бројот на активни случаи изнесува 20313. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34919, активни 11553
• Куманово 4605, активни 566
• Дебар 605, активни 129
• Штип 3240, активни 317
• Прилеп 4077, активни 641
• Тетово 4686, активни 933
• Струга 1972, активни 347
• Велес 2680, активни 529
• Битола 2947, активни 624
• Охрид 2322, активни 574
• Кавадарци 2010, активни 572
• Гостивар 3323, активни 619
• Гевгелија 1112, активни 301 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 188 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2238, активни 636
• Крива Паланка 590, активни 118
• Радовиш 598, активни 128
• Крушево 160, активни 70
• Кочани 1569, активни 253
• Пробиштип 440, активни 49
• Демир Хисар 231, активни 40
• Македонски Брод 210, активни 30
• Пехчево 137, активни 20
• Берово 485, активни 54
• Валандово 296, активни 67
• Виница 438, активни 67
• Делчево 662, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 189, активни 22
• Свети Николе 1030, активни 128
• Кичево 1545, активни 257
• Ресен 617, активни 134
• Неготино 963, активни 329 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1892 теста се преку: ИЈЗ-403, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-144, Биотек-100, МАНУ -114, Клиника „Жан Митрев“-97, Систина со PCR метода -139, лабораторија Лаор –19, Судска медицина-83, ЦЈЗ Битола-34, Инфективна клиника-5, ГАК-15, Синлаб-26, Ремедика-8, ЈЗУ (рапид тест) -656, УК Пулмологија со алергологија –2. Досега во земјата се направени вкупно 390.377 тестирања на Ковид -19.

Коронавирус