петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 19
home Вести

Од компликации од коронавирус почина македонскиот актер- вечно ќе се памети!

Од компликации од коронавирус почина македонскиот актер- вечно ќе се памети!

Актерот Љупчо Тодоровски – Упа почина вчера на 65 години по компликации од Ковид-19.

Роден е 1956 година во Скопје. Дипломира актерство во 1983 година кај проф. Љубиша Георгиевски. За време на студиите настапувал во Драмски театар.

Љупчо Тодоровски –Упа покрај со актерство, се занимаваше и со театарска режија, филмска и ТВ продукција и пишување сценарија како и избор на актери.

Глумел на осум јазици во над 30 филмови и ТВ серии, има петнаесетина театарски режии, десетици и десетици улоги во проекти и театарски куќи низ цела поранешна Југославија, како и безброј разни други сценски настапи.

Коронавирус