понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Вести

Од кои градови се 1526-те македонски граѓани заразени со коронавирус?

Од кои градови се 1526-те македонски граѓани заразени со коронавирус?

Во изминатите 24 часа направени се 185 тестирања, а потврдени се 8 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-3, Битола-1, Велес-4.

Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1526 , бројката на оздравени пациенти е 1013 , на починати е 86, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 427. Последната дистрибуција по градови е следна:

Скопје – 515, Куманово – 401, Дебар – 51, Штип-34, Прилеп –159, Тетово – 90, Струга – 67, Велес – 81, Битола –19, Охрид –15, Кавадарци – 5, Гостивар –17, Гевгелија – 4, Струмица – 2, Крива Паланка-5, Радовиш – 4, Крушево – 3, Кочани – 31, Пробиштип – 2, Кичево – 2, Неготино -9 (*7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), Демир Хисар – 1, Македонски Брод -2, Пехчево- 2, Делчево-1, Валандово -1, Виница – 2, Кратово-1.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија