вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 65
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Од денеска задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Од денеска задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Од денеска Србија воведува задолжителен ПЦР тест за македонските државјани.

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека на предлог на институтот за здравје, српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји, меѓу кои и Северна Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе им биде потребен ПЦР тест за влез во Србија.

Одлуката стапува на сила денеска, 15 август а тестот не треба да е постар од 48 часа. За деца помлади од 12 години, ваков тест не е потребен и нема да се бара.

За професионалните возачи исто така оваа одлука за задолжителен ПЦР тест нема да важи, но тие за 12 часа мора да транзитираат низ територијата на Србија од еден премин до друг.