петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 61
home Вести

Од 235 заболени здравствени работници, 184 се оздравени

Од 235 заболени здравствени работници, 184 се оздравени

Повеќе од 50 здравствени работници од 70 кои беа заразени во Општата болница во Куманово се веќе вратени на работа, сите се тестирани и имаат два негативни тестови согласно критериумот. Сите одделенија во болницата функционираат нормално, истакна денеска на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Од 235 заболени здравствени работници кои се дијагностицирани од почетокот на епидемијата, посочи, 184 се оздравени и голем број од нив веќе се вратени на своите работни места, што овозможи целосно да бидат во функција одделенијата на Детската клиника, Институтот за рехабилитација и болницата во Куманово.

ЕУРО 2020

Македонија