четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 221
Во живо

Мицкоски на средби со граѓаните во Тетово

home Вести

Од 2077 заразени – 771 се од Скопје: Ова се бројките на лица со коронавирус низ другите градови

Од 2077 заразени – 771 се од Скопје: Ова се бројките на лица со коронавирус низ другите градови

Во последните 24 часа направени се 560 тестирања, а регистрирани се 38 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-24, Куманово-4, Штип-4, Тетово-3, Битола-1, Неготино-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2077, бројката на оздравени пациенти е 1486, на починати е 122, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 469. Последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 771, активни 232, Куманово – 442, активни 36, Дебар – 51, активни 0, Штип – 54, активни 19, Прилеп –211, активни 43, Тетово – 182, активни 71, Струга – 77, активни 9, Велес – 128, активни 31, Битола –29, активни 7, Охрид –23, активни 8.

Кавадарци – 5, активни 0, Гостивар –22, активни 4, Гевгелија – 4, активни 0, Струмица – 3, активни 1, Крива Паланка- 6, активни 0, Радовиш – 4, активни 0, Крушево – 3, активни 0, Кочани – 31, активни 0, Пробиштип – 2, активни 0.

Кичево – 2, активни 0, Неготино -12, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), Демир Хисар – 1, активни 0, Македонски Брод – 2, активни 0, Пехчево- 3, активни 0, Делчево-1, активни 0, Валандово -1, активни 0, Виница – 3, активни 1, Кратово-2, активни 1, Берово-1, активни 0, Свети Николе-1, активни 1.

Најнови вести

Парламентарни избори 2020