сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 58
home Вести

Од 14 јануари Србија го укинува задолжителниот ПЦР тест за македонски граѓани

Од 14 јануари Србија го укинува задолжителниот ПЦР тест за македонски граѓани

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, информираат од Владата.

За време на разговорот, со честитките за успешна 2021 година, беа изразени и желби и интерес за уште подлабока соработка меѓу владите и народите на двете земји во новата година.

-Премиерката Ана Брнабиќ го информираше премиерот Заев дека од четврток, 14 јануари, Република Србија ќе го укине задолжителниот ПЦР тест за влез во Србија за граѓаните на Северна Македонија, со што повторно ќе се обезбеди реципроцитет и обострана непречена комуникација меѓу граѓаните на двете земји, се вели во владиното соопштение.

Најнови вести

Коронавирус