сабота, 28. март 2020. Вести денес: 28
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Од 136 заразени, 24 биле во странство: Како се ширеше коронавирусот во Македонија?

Од 136 заразени, 24 биле во странство: Како се ширеше коронавирусот во Македонија?

Од 136 заболени од коронавирусот во земјава, 24 се увезени, покажува статистиката на Институтот за јавно здравје.

Ова значи дека овие 24 граѓани со коронавирусот влегле во државта, а останатите 112 пациенти се заразиле од нив, односно преку локална трансмисија на вирусот.

Досега од вкупно заразените, двајца пациенти починаа, а еден е оздравен.

Извор: ФОКУС