петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Обвинителството побара поблага мерка за Елена Божиновска

Обвинителството побара поблага мерка за Елена Божиновска

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побара поблага мерка и за вработената во собраниските служби Елена Доцевска Божиновска.

Оттаму поднеле барање до Освновниот суд Скопје 1 мерката притвор за Доцевска да биде заменета со мерка куќен притвор.

Претходно Обвинителството побара од куќен притвор да биде ослободена и пратеничката Жаклина Пешевска и да се замени мерката притвор со куќен притвор за оперскиот пејач Игор Дурловски.

За другите осомничени за „Крвавиот четврток“ обвинителството бара продолжување на веќе изречените мерки.

Коронавирус