понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Вести

ОБСЕ со прв извештај за активностите и предметите на СЈО

ОБСЕ со прв извештај за активностите и предметите на СЈО

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира првиот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство.

На презентацијата најавено е присуство на в.д. шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џефри Голдстин и на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Најавено е обраќање и на поранешната судијка во Европскиот суд за човековите права Мирјана Лазарова – Трајковска, која ќе говори за СЈО низ призмата на практиката во европските судови и меѓународните стандарди за правично судење.

(Миа)

Најнови вести