вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 23
home Вести

Обраќање на претседателот Пендаровски на ГС на ОН

Обраќање на претседателот Пендаровски на ГС на ОН

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации.

Македонскиот пртетседател Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на ОН, која се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж – закрепнување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација на Обединетите нации“.

Шефот на државата вчера имаше обраќање на Виртуелниот глобален самит за борба против Ковид-19: Крај на пандемијата и закрепнување, организиран од претседателот на САД Џо Бајден. Самитот се одржа на маргините на Генерално собрание на Обединетите нации. Претходно Пендаровски во Њујорк се сретна со поранешниот амбасадор на САД во Скопје Џес Бејли. Шефот на државата на Фејсбук објави дека му се заблагодарил на Бејли за постојаната поддршката што земјава ја добива од САД.

Локални избори 2021