понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 137
home Вести

Облачно време со сончеви периоди, попладне дожд и ветер

Облачно време со сончеви периоди, попладне дожд и ветер

Променливо облачно време со сончеви периоди ќе преовладува денеска во земјава. На места, особено попладне се очекува нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално ќе има и невреме.

Минималната температура ќе се движи од 12 до 20, а максималната д 23 до 30 степени. УВ ќе биде 6.

Во Скопје слично време со минимална температура до 17 и максимална до 26 степени.

Променливото време ќе се задржи до недела. Синоптичарите најавуваат пороен дожд, и грмежи и локално невреме со засилен ветер и изолирана појава на град.

Веќе од понеделник се очекува стабилизирање на времето со пораст на дневните температури.