сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 20
home Вести

Облачно со сончеви периоди, попладне невреме со пороен дожд, ветер и град

Облачно со сончеви периоди, попладне невреме со пороен дожд, ветер и град

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Околу пладне и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Локално, процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град.

Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15, а максималната ќе достигне од 22 до 30 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, околу пладне и попладне нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за поинтензивни процеси.

Минималната температура ќе се спушти до 13, а максималната ќе достигне до 27 степени.

До недела ќе продолжи периодот на променливо облачно и нестабилно време. На места процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, почести електрични празнења и појава на град. Температурата во следните денови нема значително да се менува.

Коронавирус