понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 80
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Вести

Oблачно со повремен дожд, на планините снег

Oблачно со повремен дожд, на планините снег

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Повеќе врнежи ќе има во западните делови од земјава, особено попладне и во ноќните часови.

Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од четири до 10 степени.

Во Скопје слично време, облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до два, а дневната ќе достигне до осум степени.

Повеќе врнежи се очекуваат во четврток претпладне кога локално се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен, а снежната покривка на планините значително ќе се зголеми. До петок ќе дува умерен југоисточен ветер. Кон крајот на неделава ќе настапи позначително заладување.

Коронавирус