петок, 30. септември 2022. Вести денес: 57
home Вести

Облачно и студено време со повремен снег

Облачно и студено време со повремен снег
илустрација

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен снег со слаб интензитет особено претпладне во југозападните делови. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува и умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус осум степени, а дневната од минус пет до седум степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно. Ќе дува и умерен северен ветер. Утринската температура ќе се симне до минус три, а дневната ќе достигне до пет степени.

Во петок и за време на викендот времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст, особено во сабота. Во недела кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста, а нови врнежи се очекуваат од почетокот на наредната недела.

Коронавирус