сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Објавена методологијата за спроведување на пописот

Објавена методологијата за спроведување на пописот

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски денес ја престави Методологијата за подготовка, организација и спроведување на пописот во април. Методологијата е јавна и може да се види на интернет страницата.

Пописот треба да се спроведе од 1-ви до 21 април годинава. Опозицијата останува на ставот дека пописот треба да се одложи за наредната година, или ако се инсистира тој да се одржи пролетва, да се спроведе по електронски пат. ВМРО-ДПМНЕ, формално почна и иницијативата за укинување на Законот за попис.

Методологијата може да ја погледнете ТУКА

ЕУРО 2020

Македонија