сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 8
home Вести

Новото име ќе значи промена на сите документи за Македонците

Новото име ќе значи промена на сите документи за Македонците

Новото име кое е договорено со Грција, а за кое граѓаните ќе се изјаснат на есен на референдум, е Северна Македонија, информираше денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев.

Новото име кое ќе биде ерга омнес или за севкупна употреба ќе значи промена на секој документ за Македонците, дури и факултетските дипломи.

За Заев ова е достоинствено решение со кое се оди напред кон ЕУ и НАТО.

Коронавирус