сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 14
home Вести

Новогодишната ноќ без дожд и снег, но првиот ден од новата година носи големи промени

Времето утре ќе биде стабилно и релативно топло со појава на магла по одделни котлини.
Новогодишната ноќ без дожд и снег, но првиот ден од новата година носи големи промени

Во четврток под влијание на влажен бран времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на високите планини од снег. Врнежите ќе започнат во западните делови каде ќе бидат поинтензивни, а до крајот на денот ќе се прошират во поголем дел од земјава. Ќе дува засилен јужен ветер. Во петок ќе има слаб локален дожд, а слаб снег ќе има и на повисоките места во западните делови.

Во деновите од викендот како и за време на новогодишната ноќ се очекува стабилно, суво, релативно студено и ветровито време.

Првиот ден од новата година ќе биде сончев, но утринската температура ќе биде – 7 степени.

Коронавирус