среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 6
home Вести

Новиот претседател на ЕП прво на гости во Македонија

Новиот претседател на ЕП прво на гости во Македонија

Новоизбраниот претседател на Европскиот парламент, Давид Сасоли, в понеделник и вторник ќе престојува во Македонија, што ќе биде негова прва официјална посета на некоја држава надвор од ЕУ откако стапи на функција ова лето.

Тој доаѓа со порака до земјава, но и до Албанија, дека треба да останат на европскиот пат и покрај пречките кои се појавија на последниот Самит на лидерите на ЕУ.

Коронавирус