среда, 30. септември 2020. Вести денес: 7
home Вести

Новинарот Зоран Димитровски ќе се испроба во политиката, стана генерален секретар на ДС

Новинарот Зоран Димитровски ќе се испроба во политиката, стана генерален секретар на ДС

Централниот совет на Демократскиот сојуз денеска го избра Зоран Димитровски, долгогодишен професионален новинар и уредник, за генерален секретар на партијата.

На седницата, како што соопштија од партијата, тема биле предвремените парламентарни избори, подготовката на програмата и можните кандидати.

– Демократскиот сојуз е подготвен за учество на парламентарните избори, при што е отворен за соработка со партии кои се за робусна борба против криминалот, системски промени за воспоставување на владеење на правото и законите да важат за сите, правна сигурност и стабилност на државата, како и за посебна платформа за обезбедување услови младите да можат да создаваат, да творат и да обезбедат пристоен живот во Македонија – велат од ДС.

Зоран Димитровски, долгогодишен професионален новинар и уредник. Бил главен и одговорен уредник на три дневни весници, „Вечер“, „Дневник“ и „Нова Македонија“ и на неделникот „Фокус“.

Коронавирус