недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 22
home Вести

Нови пратка вакцини за Македонија

Нови пратка вакцини за Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна нова пратка од вкупно 12.870 дози вакцини „Фајзер“ во државата.

-Станува збор за редовната пратка која ја добиваме секој понеделник од кои 8.190 дози се од билатералниот договор со производителот „Фајзер“, а 4680 во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe), велат од МЗ.

Во текот на утрешниот ден се очекува да пристигнат 20.000 вакцини на Astra Zeneca.

-Оваа донација е многу значајна за нас. Голема благодарност до грчкиот народ и до амбасадорот на Република Грција кај нас, Н.Е. Русос Кундурос. Пристигнувањето на новите дози на вакцини се одвива навремено и согласно ова имунизацијата има одличен тек, додаваат од МЗ.

Коронавирус