петок, 29. јули 2022. Вести денес: 136
home Вести

Нови цени на горивата од понеделник

Нови цени на горивата од понеделник

Регулаторна комисија за енергетика утре напладна ќе ги соопшти новите цени на горивата.

Со последната промена минатата недела за половина денар поевтинија бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ.

Новата цена на Еуросупер БС – 98 сега изнесува 68 денари за литар, 70 денари чини литар Еуросупер БС-98,  62,5 денари на Еуродизел (Д-V), a 51,5 денари литар ЕЛ-1.

Цената на мазутот M-1 HC се зголеми за 0,305 денари и килограм од тој енергенс се продава за 38,548 денари.

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика беше донесена врз основа на цената на нафтените деривати на светскиот пазар и курсот на денарот во  однос на доларот во изминатите седум дена.

Утре останува да видиме дали не очекува ново намалување на горивата.

Коронавирус