среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 149
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Нови 75 случаи на коронавирус, 11 реинфекции

Нови 75 случаи на коронавирус, 11 реинфекции

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 937 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19.

Скопје – 61, Битола – 6, Кочани – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Кичево и Пробиштип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 11 реинфекции.

Регистрирани сe 60 оздравени пациенти од: Скопје – 29, Битола – 10, Штип – 7, Гостивар – 5, Тетово – 2, Кочани, Прилеп, Кавадарци, Кичево, Делчево, Берово и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две од Скопје (69г и 91г.) починати лица. Од починатите, едно лице е починато во болнички услови, а едно во домашни услови. Лицата се починати во период од 15.05. до 07.06.2022 година.

Направени се 937 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–32, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-37, Биотек-20, Систина-37, лабораторија Лаор-9, Синлаб-6, Ремедика-15, Плодност-5, Генеа-5, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 415.

Досега во земјата се направени вкупно 2.068.585 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.748, бројот на оздравени пациенти е 303.065, на починати е 9.318, а бројот на активни случаи изнесува 365.

Коронавирус