понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Нови 659 случаи на коронавирус, Скопје со најголем број активни случаи

Нови 659 случаи на коронавирус, Скопје со најголем број активни случаи

Во последните 24 часа Министерството за здравство регистриран 659 нови случаи на Ковид-19 на извршени 1715 тестирања.

Од новопотврдените случаи во Скопје се 248, Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-33, Тетово-40, Струга-39, Велес-33, Битола-46, Охрид-47, Кавадарци-14, Гостивар-21, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Кочани-14, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-11, Валандово-1, Виница-11, Делчево-5, Свети Николе-17, Кичево-4, Ресен-12, Неготино-21.

Според податоците на Министерството најголем број активни случаи има во Скопје – 10.767.

Еве каква е состојбата во другите градови според бројот на активни случаи:

Куманово 778, Дебар 128, Штип 515, Прилеп 1032, Тетово 1100, Струга 490, Велес 707, Битола 975,  Охрид  624, Кавадарци 584, Гостивар 1121, Гевгелија 277 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани), Струмица 574, Крива Паланка 146, Радовиш 120, Крушево 74, Кочани 261, Пробиштип 90, Демир Хисар 69, Македонски Брод 40, Пехчево 21, Берово 125, Валандово 66, Виница  139, Делчево 265 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица), Кратово 46, Свети Николе 223, Кичево 451, Ресен 215, Неготино 375 (103 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Коронавирус