петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 181
home Вести

Нови 520 заразени и 12 починати од коронавирус во земјава

Нови 520 заразени и 12 починати од коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-4, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти од: Скопје-150, Куманово-16, Штип-6, Прилеп-18, Тетово-12, Струга-20, Велес-15, Битола-17, Кавадарци-27, Гостивар-14, Гевгелија-9, Струмица-17, Радовиш-7, Кочани-13, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-5, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-5, Ресен-3, Неготино-12.

Починати се 12 лица, четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65г.), еден пациент од Дебар (72г.), двајца од Струга (79 и 81г.), два пациенти од Охрид (94 и 66г.), еден пациент од Струмица (79г.), од Крива Паланка (59г.) и еден пациент од Кичево (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87117, бројката на оздравени пациенти е 68364, на починати е 2647, а бројот на активни случаи изнесува 16106. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 37746, активни 9871
• Куманово 4912, активни 472
• Дебар 694, активни 146
• Штип 3392, активни 187
• Прилеп 4392, активни 348
• Тетово 4898, активни 704
• Струга 2103, активни 191
• Велес 2888, активни 387
• Битола 3123, активни 369
• Охрид 2586, активни 419
• Кавадарци 2317, активни 479
• Гостивар 3480, активни 435
• Гевгелија 1225, активни 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2410, активни 434
• Крива Паланка 688, активни 113
• Радовиш 655, активни 73
• Крушево 176, активни 25
• Кочани 1663, активни 158
• Пробиштип 467, активни 34
• Демир Хисар 238, активни 29
• Македонски Брод 232, активни 14
• Пехчево 169, активни 26
• Берово 547, активни 63
• Валандово 321, активни 34
• Виница 468, активни 65
• Делчево 690, активни 211 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 203, активни 16
• Свети Николе 1054, активни 66
• Кичево 1623, активни 179
• Ресен 670, активни 112
• Неготино 1087, активни 235 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3023 теста се преку: ИЈЗ-604, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-277, Биотек-384, МАНУ -139, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Систина со PCR метода -331, лабораторија Лаор –100, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-15, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-36, Ремедика-32, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -852, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на Ковид -19.

Коронавирус