петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 137
home Вести

Нови 13 случаи на коронавирус во Македонија

Нови 13 случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.404 тестирање, а регистрирани се 13 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 7, Скопје – 6. Регистриран e 1 оздравен пациент од: Прилеп – 1. Не се регистрирани починати пациенти, информира министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Направени се 3.404 тестови преку: ИЈЗ-115, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-54, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово–24, ЦЈЗ Куманово–23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–17, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-96, Авицена-237, Биотек-160, Систина-77, лабораторија Лаор-212, Синлаб-34, Ремедика-31, Плодност–31, Генеа–9, Никоб лаб-675, ВФВ Медикал-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.522.

Досега во земјата се направени вкупно 906.529 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.783, бројката на оздравени пациенти е 150.124, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 172.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68704, Активни 64
Куманово 8884, Активни 11
Прилеп 8328, Активни 4
Тетово 7285, Активни 45
Битола 6310, Активни 6
Велес 5474, Активни 2
Гостивар 5185, Активни 4
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5021, Активни 11
Штип 4960, Активни 0
Струмица 4123, Активни 5
Струга 2982, Активни 1
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2600, Активни 13
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0.

Најнови вести