среда, 4. август 2021. Вести денес: 104
Вонредна вест

ГОЛЕМ РАСТ: 164 новозаболени од коронавирус, починаа три лица

home Вести

Нова терапија за лицата со спинална мускулна атрофија

Нова терапија за лицата со спинална мускулна атрофија

Здружението на лица со Спинална Мускулна Атрофија денеска ќе одржи прес-конференција на која ќе биде соопштено за набавка на нова терапија и обезбедување на комплетна здравствената нега на возрасните пациенти.

На прес-конференцијата ќе присуствуваат и минстерот за здравство Венко Филипче, директорот на Клиниката за неврологија д-р Иван Барбов, како и претставник на Комисијата за ретки болести и претседателот на македонско-невролошко здружение д-р Драгана Петровска – Цветковска.

На министерот за здравство ќе му биде доделена благодарница за поддршка во остварувањето на целите на Здружението СТОП СМА.

Коронавирус