петок, 20. мај 2022. Вести денес: 116
home Вести

НОВА СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА МАРИЧИЌ: Не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има

НОВА СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА МАРИЧИЌ: Не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има

Новиот вицепремиер за евроинтеграции Бојан Маричиќ пред утрешната посета на Скопје на бугарскиот премиер Кирил Петков потврди дека Македонија нема да се меша во политиката на Бугарија кон македонското малцинство.

– Најпрво мислам и до сега дека имавме таква пракса на немешање во која било соседна држава. Не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во регионот, а тоа е случај и со Бугарија, рече Маричиќ како одговор на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со министерката за Европа на Германија, Ана Лирман.

Доскорешниот министер за правда рече дека политички партии и здруженија може да ги браат правата на македонското малцинство во Бугарија пред Советот за Европа, но непродуктивно би било ако тоа го бара државата, бидејќи како што вели тој, такви се и уставните обврски.

За мешовитиот комитет од историски комисии, Маричиќ рече дека „досегашните напори ќе бидат вградени во наредната рамка во која ќе бидат вклучени повеќе групи, комисии и институции“.

– Претпоставувам дека таа комисија ќе продолжи да егзистира, но во која форма – ќе видиме, наведе Маричиќ.

Коронавирус