недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

Нова рунда консултации меѓу Македонија и Грција на ниво на МНР

Нова рунда консултации меѓу Македонија и Грција на ниво на МНР

Министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Грција денеска во Скопје ќе го одржат седмиот состанок, како дел од Мерките за градење на доверба меѓу двете земји.

Како што најави македонското МНР, се очекува во двете делегации учество да земат и претставници на повеќе ресорни институции.

Последната средба меѓу шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас се одржа на 11 јануари во Солун. Тогаш, македонското и грчкото МНР соопштија, дека имале добар разговор со фокус на унапредување на билатералните односи и соработка во поширок контекст, поврзан со тековните мерки за градење доверба.

МИА

Најнови вести

Коронавирус