петок, 6. август 2021. Вести денес: 0
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Вести

НОВА ПРОГНОЗА НА УХМР: Еве какво време ќе имаме денес

НОВА ПРОГНОЗА НА УХМР: Еве какво време ќе имаме денес

По вчерашното облачно и посвежо време синоптичарите за денес најавуваат сонце.

На средината од работната недела според метеоролозите не очекува сончево време со умерена облачност и со умерен ветер претежно од северен правец.

УВ индексот ќе биде повисок од вчера и ќе изнесува 8.

Дневните температури на воздухот исто така ќе бидат за неколку степени повисоки во однос на температурите од вчера. Однсоно, ќе се движат во инервал од 21 до 31 степен целзиусов. Најтопло се очекува да биде во југоисточниот дел од Македонија.

Во Скопје се очекува слично време, сонце со умерена облачност и максимални 28 степени.

Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите. Нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде во петок и сабота во попладневните часови.

Коронавирус