четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

НОВА ОДЛУКА: Од 1 јули свадби и во затворени простории, еве колку гости се дозволени

НОВА ОДЛУКА: Од 1 јули свадби и во затворени простории, еве колку гости се дозволени

Падна одлука, свадби од 1 јули ќе може да се одржуваат и во затворени простории.

-На предлог на Министерството за економија, Владата денеска донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши.

На предлог на Комисијата за заразни болести од 1 јуни е дозволено организирање на свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица, но не повеќе од 50 проценти од капацитетот на просторот и до максимум шест лица на маса со обезбедување на препорачаната дистанца помеѓу лицата.

Најнови вести